PEREGRYNACJA

PEREGRYNACJA  RELIKWII

ŚW.JANA  BOSKO  W  POLSCE  W  2013  ROKU

 

6-go czerwca ,  1812 roku w kościele w Capriglio (Kaprilio) we Włoszech , państwo Franciszek Bosko i Małgorzata Occhiena (Okiena) zawierają sakrament małżeństwa. 16-go sierpnia 1815 roku , w małej wiosce Becchi (Bekki) , niedaleko Turynu , przychodzi na świat ich syn Jan Melchior.
Rodzina Bosko żyje bardzo skromnie , utrzymując się z pracy na roli. Sytuacja staje się szczególnie trudna po śmierci ojca , gdy Janek ma dwa lata.    Momentem zwrotnym w życiu Janka Bosko był sen , który miał w wieku 9 lat. Otrzymał wówczas wskazówki , jak postępować w obliczu zła , które wszędzie się pleni. Usłyszał słowa : „Nie pięścią , lecz łagodnością i miłością musisz zdobywać swoich przyjaciół…”.
    Matka Boska ukazała mu stado dzikich zwierząt , które zamieniły się w łagodne baranki. Z czasem przyszły ksiądz Bosko rozczyta zawarte w tej wizji powołanie do pracy wśród młodych ludzi : ubogich , zagubionych moralnie , pozbawionych opieki i perspektyw na przyszłość.
Dzięki pomocy księdza Calosso (Kalosso) kilkunastoletni Jan Bosko podejmuje naukę w szkole w Castelnuovo (Kastelnuowo) , a następnie w gimnazjum w Chieri (Kieri). Przyszły święty miał genialną pamięć , dlatego łatwo się uczył , zdobywając jednocześnie wiele praktycznych umiejętności , które w przyszłości wykorzysta , zakładając warsztaty dla swoich podopiecznych. Był zdolnym krawcem , kowalem , szewcem , kucharzem i rolnikiem.
Wreszcie zapragnął także zostać księdzem.
W  1841 roku Jan Bosko przyjął święcenia kapłańskie , stając się odtąd „księdzem Bosko”.
Rozpoczął pracę w trudnych środowiskach Turynu poznając z bliska dramatyczną sytuację tamtejszej młodzieży : bezrobocie , wyzysk robotników , nędzę i niesprawiedliwość.
Ksiądz Bosko uznał , że szansą dla młodych będzie stworzenie ośrodka , w którym chłopcy znajdą pomoc i wsparcie.
Pierwsze oratorium zaczęło funkcjonować w 1844 r. na Valdocco (Waldokko) w Turynie.
Było to miejsce zabawy , nauki i modlitwy.
W utrzymaniu oratorium ,  pomagała księdzu Bosko jego matka , która przyjechała do Turynu i stała się dla wszystkich wychowanków  „Matusią Małgorzatą”.
    Dzieło księdza Bosko rozrastało się w szybkim tempie , dlatego postanowił on założyć zgromadzenie zakonne pod nazwą : Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego.
Ksiądz Jan Bosko odszedł do wieczności 31 stycznia 1888 roku.
Papież Pius XI ogłosił go świętym 1 kwietnia 1934 roku.

Nadarzyła się niezwykła okazja ! Ksiądz Bosko postanowił Cię odwiedzić osobiście ! …

Od 27-go maja do 17-go sierpnia 2013 roku , gościliśmy w Polsce relikwie Księdza Bosko. Właściwie lepiej by było powiedzieć : samego Księdza Bosko , który przyjechał tutaj do nas w takim olbrzymim relikwiarzu. Po co Ksiądz Bosko do nas przyjechał ? Otóż Salezjanie w Polsce są od ponad stu lat i Ksiądz Bosko wpadł na taki pomysł aby odwiedzić wszystkie swoje dzieci na całym świecie. W związku z tym pielgrzymuje po wszystkich kontynentach , przyjechał także do Polski , właśnie na trzy miesiące , żeby zobaczyć jak ten pomysł i serce – które w Nim Bóg ukształtował – jak ono zostało zrozumiane i przeszczepione na nasze ziemie. Peregrynacja rozpoczęła się w Bazylice Salezjanów na Kawęczyńskiej w Warszawie 27-go maja i zakończyła się 17-go właściwie takim festynem od 15-go do 17-go sierpnia w Oświęcimiu. Ten festyn był bardzo młodzieżowy. To pierwsze otwarcie – było w garniturach a to drugie – na koniec – trochę w trampkach. Pomiędzy tymi skrajnymi datami Ksiądz Bosko odwiedził całą Polskę , to znaczy te domy i te miejscowości w których Salezjanie pracują. Telewidzów – których zaprosiliśmy do udziału w tej peregrynacji – najbardziej interesował ten wymiar lokalny – kiedy Ksiądz Bosko przyjechał do ich miejscowości , ewentualnie był nieopodal ich miejscowości. Spotkanie z Nim było okazją i do podziękowania za to co już  otrzymaliśmy ale również do przemyślenia tych ważnych kwestii związanych właśnie z wychowaniem i z młodymi ludźmi w naszym kraju.”. Młodzież salezjańska z Oświęcimia zaprasza do obejrzenia materiałów filmowych nagranych podczas uroczystości peregrynacji Księdza Bosko właśnie w Oświęcimiu.

Ksiądz Bosko odwiedził w Polsce :

1.Od 27-go maja do 8-go czerwca 2013 roku : Inspektorię Świętego Stanisława Kostki z siedzibą w Warszawie.

2.Od 8-go do 20-go czerwca 2013 roku : Inspektorię Świętego Wojciecha z siedzibą w Pile.

3.Od 20-go czerwca do 2-go lipca 2013 roku : Inspektorię Świętego Jana Bosko z siedzibą we Wrocławiu.

4.Od 2-go lipca do 17-go sierpnia 2013 roku : Inspektorię Świętego Jacka z siedzibą w Krakowie.

Szczegóły na załączonych mapkach i programie peregrynacji.  ZAPRASZAMY !  SALEZJANIE DB.

 

 

 

TYTUL DO MAPEK

 

 

1 MAPKA

2 MAPKA

3 MAPKA

4 MAPKA